Apklausa dėl Kauno miesto daugiabučių lauko erdvių sutvarkymo: gyventojai pasidalino nuomonėmis ir prioritetais

Apklausa dėl Kauno miesto daugiabučių lauko erdvių sutvarkymo: gyventojai pasidalino nuomonėmis ir prioritetais

Praėjusį mėnesį Kauno būsto modernizavimo agentūra (KBMA) paskelbė viešą apklausą Kauno miesto gyventojams, kurios tikslas buvo išsiaiškinti jų poreikius ir prioritetus, susijusius su daugiabučių namų lauko erdvių tvarkymu.

Šioje apklausoje gyventojai galėjo ne tik pasidalinti savo įžvalgomis ir nuomonėmis, tačiau taip pat daugiau sužinojo apie galimybę nemokamai susitvarkyti namų grupių aplinką. Juk šiuo metu Kauno miesto savivaldybė, siekdama skatinti modernizacijos tempus, savo lėšomis finansuoja pilną namų grupės aplinkos sutvarkymą: nuo įvažų, šaligatvių, automobilių parkavimo vietų iki žaliųjų plotų ir laisvalaikio erdvių.

Šioje apklausoje dalyvavo net 1015 Kauno miesto gyventojai. Iš jų – 861 moterys ir 154 vyrai. Vidutinis respondentų amžius siekia 44,6 metų. Ši statistika atspindi aktyvią miesto bendruomenės dalį, kuri domisi gyvenamosios aplinkos kokybe ir yra linkusi įsitraukti į miesto atnaujinimo procesus.

Tikisi universalių sprendinių visoms amžiaus grupėms

Šios apklausos tikslas buvo sužinoti, kokie kiemo tvarkymo sprendiniai yra aktualiausi ir svarbiausi patiems gyventojams. Surinkta informacija padės priimti tikslingus sprendimus planuojant lauko infrastruktūros atnaujinimą bei užtikrinti, kad siūlomi sprendiniai atitiktų bendruomenių poreikius.

Aktyviausi šį kartą buvo Eigulių mikrorajono gyventojai. Net 37,3 proc. visų apklausą užpildžiusių gyventojų teigė, kad gyvena būtent šiame mikrorajone. Aktyvūs taip pat buvo ir Šilainių gyventojai (23.8 proc.), Dainavos gyventojai (14,4 proc.). Likusių mikrorajonų gyventojai apklausoje dalyvavo pasyviai.

Respondentų paklausus, kokie lauko erdvių patobulinimai jiems atrodo svarbiausi, 24,3 proc. jų teigė, kad svarbiausia jiems yra automobilių stovėjimo vietų sutvarkymas. Taip pat gyventojams svarbios yra ir poilsio zonos – pavėsinės, suoliukai. Apie tai pasisakė 14,8 proc. respondentų. 12,7 proc. gyventojų teigė, kad svarbios yra ir vaikų žaidimų aikštelės, o 12,5 proc. pasisakė, kad nepamiršti reikėtų ir apšvietimo. 13,1 proc. respondentų teigė, kad labai svarbios yra ir žaliosios kiemo erdvės – vejos, gėlynai, medžiai. Kiti sprendiniai, tokie kaip dviračių takai, sporto aikštelės, kelio užkardai, susilaukė mažiau palaikymo.

Gyventojų paklausus, kokios veiklos rekreacinėse erdvėse jiems atrodo aktualiausios, net 71,3 proc. pasisakė, kad svarbu, jog kieme būtų kažkas universalaus visoms amžiaus grupėms. 15proc. apklaustųjų teigė, kad jiems svarbūs konkrečios gyventojų grupės poreikiai, pavyzdžiui, vaikų ar senjorų. 13,7 proc. pasisakė, kad jiems visai nesvarbu konkretūs objektai, veiklos.

Transporto priemonių stovėjimas – aktualiausia problema

Kauniečių paklausus, kiek jiems svarbus yra automobilių stovėjimo vietų padidinimas, net 75,1 proc. pasisakė, kad jiems šis klausimas yra labai svarbus. 15,7 proc. teigė, kad tai jiems yra vidutiniškai svarbu, o 8,6 proc. sakė, kad tai nėra svarbu. Atsakydami į šį klausimą gyventojai galėjo pasidalinti ir platesnėmis nuomonėmis. Pavyzdžiui, vienas respondentas savo atsakyme teigė, jog norėtų, kad žvelgiant pro daugiabučio namų langus automobiliai apskritai nebūtų matomi. Kitas kaunietis dalinosi, kad šiuo metu prie jo namo esančioje gatvėje sustatyti automobiliai apsunkina matomumą ir transporto priemonių prasilenkimą. Vienas gyventojas teigė, kad didžiausias jo noras – automobilių stovėjimo vietų mažinimas.

Saugumo didinimas – klausimas, kuris svarbus bene kiekvienam

Respondentų pasiteiravus, kokių  papildomų priemonių jie norėtų kiemuose, kurios užtikrintų saugumą, net 47,4 proc. pasisakė, kad svarbiausia jiems – geresnis apšvietimas. 18,9 proc. teigė, kad norėtų daugiau pėsčiųjų takų. 18,4 proc. sakė, kad pageidauja greičio ribojimo priemonių, tokių kaip gulintys policininkai, įrengimo. 11 proc. teigė, kad papildomų priemonių nereikia.

Atsakydami į šį klausimą gyventojai pasidalino ir platesniais komentarais. Dauguma sakė, kad norėtų, jog kiemuose būtų įrengtos vaizdo kameros. Vis tik, ši priemonė negali būti finansuojama programos „(R)evoliucija“ dėka. Tačiau gyventojai pasidalino ir kitomis, saugumą padidinančiomis, idėjomis. Pavyzdžiui – specialiai aptverta vieta šunims, kurioje jie būtų vedžiojami. Toks pasiūlymas buvo išsakytas todėl, kad yra tokių gyventojų, kurie augintinius vedžioja be pavadėlio. Buvo ir tokių, kurie siūlo apskritai užtverti namų grupės teritoriją, pastatyti užkardus.

Dabartinių kiemų būklę vertina neigiamai 

Šioje apklausoje net 33,6 proc. respondentų pasisakė, kad šiuo metu savo daugiabučio namo kiemo ir bendros lauko erdvės būklę vertina labai prastai. 32,4 proc. gyventojų pasisakė, kad jų kiemo būklė yra gana prasta, o 28,1 proc. sakė, kad rekreacinių erdvių būklė jų kiemuose yra vidutinė. Vos 5,4 proc. apklaustųjų sakė, kad jų kiemas yra gana geros būklės ir 0,5 proc. pasisakė, kad džiaugiasi labai gera rekreacinių erdvių būkle.

Apklausos pabaigoje pasiteiravus, ar respondentams būtų aktualūs KBMA specialistų rengiami susitikimai, kurių metu būtų atsakoma į visus rūpimus klausimus, net 78,6 proc. teigė, kad tokie susitikimai jiems būtų aktualūs. Kadangi agentūros specialistai per metus tokių susitikimų surengia apie 300, tad išties stengiamasi informaciją skleisti kuo plačiau.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.