Kauno miesto programos „(R)evoliucija“ dėka daugiabučių kvartalų gyventojai atsinaujinę būstus gali užsitikrinti nemokamą aplinkos sutvarkymą. „Šilti namai – jaukūs kiemai“, – tokiu šūkiu programa kviečia drauge kurti gražesnį Kauno miestą. Jau visai netrukus pokyčiai laukia šešių namų grupės P. Lukšio ir V. Landsbergio-Žemkalnio gatvėse.
Praėjusią savaitę šių namų gyventojams buvo surengtos ir kūrybinės dirbtuvės. Jose dalyvavo ne tik jie, tačiau ir architektai bei urbanistikos specialistai. Savivaldybės ir Kauno būsto modernizavimo agentūros (KBMA) organizuotų kūrybinių dirbtuvių metu aptarta pokyčių vizija bei realūs laukiantys darbai.
Bendras tikslas – sukurti patrauklią aplinką
Šiose kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavę programos „(R)evoliucija“ kandidatai jau džiaugiasi atliktos namų renovacijos nauda. Ir nors sutvarkyti, ekonomiški bei tvarkingi namai – labai svarbu, šiuo metu gyventojai pretenduoja ir į šimtaprocentinę miesto finansinę paramą kiemams tvarkyti. Juk niekas negalėtų paneigti – išpuoselėta aplinka ne tik džiugina, tačiau ir skatina kuo daugiau laiko praleisti gryname ore.
„Organizuotos kūrybinės dirbtuvės buvo išties naudingos. Jų metu šešių P. Lukšio ir V. Landsbergio-Žemkalnio gatvėse esančių namų gyventojai galėjo susėsti diskusijai su savivaldybės bei Kauno būsto modernizavimo agentūros atstovais, architektais. Drauge ieškojome būdų, kurių dėka namų grupės aplinka taptų ne tik estetiška, graži, tačiau ir patogi bei praktiška“, – teigia agentūros direktorė Laura Jankauskienė.
Anot jos, susitikimo metu buvo aptartos galimos automobilių stovėjimo vietos, laisvalaikio erdvės, apšvietimas, nauji pėsčiųjų takai.
Įsiklausė į gyventojų norus ir išgirdo jų lūkesčius
Viena iš šių kūrybinių dirbtuvių moderatorių – architektė, kraštovaizdžio specialistė Gintarė Kapočiūtė. Specialistei darbe yra labai svarbi įtraukianti vizualinė idėjų komunikacija, todėl gyventojams ji su partneriais paruošė ne tik rekreacinių erdvių pavyzdžio planą, tačiau ir specialias korteles su galimais aplinkos tvarkymo pavyzdžiais.
„Urbanistinių dirbtuvių su bendruomene metu naudojome vizualias korteles, kurios buvo suskirstytos į septynias kategorijas. Jos apėmė judėjimą, bendruomenės veiklas, kiemo baldus, žaidimus, želdynus, dangas bei apšvietimą. Pateikėme apie 50 pasirinkimų, kaip galėtų atrodyti atnaujintas kiemas ir aplinkinės erdvės. Tokios vizualinės kortelės yra gana dažnai naudojamos urbanistinių dirbtuvių metu užsienyje. Ši praktika – populiarus būdas skatinti aktyvų bendruomenės narių įsitraukimą į miesto planavimo ir projektavimo procesus“, – įsitikinusi pašnekovė.
Anot G. Kapočiūtės, vizualinės priemonės padeda žmonėms lengviau suvokti bei įsivaizduoti įvairias lauko erdvių galimybes. Pavyzdžiui, net suoliukai šiais laikais gali būti labai įvairūs – pagaminti iš skirtingų medžiagų, vieni – skirti trumpam prisėdimui, kiti – ilgesniam, pritaikyti net žaidimams.
„Šios kortelės padeda dalyviams lengviau priimti sprendimus dėl aplinkos atnaujinimo bei funkcinių zonų. Taip jie gali aiškiai matyti, kaip kiekviena iš pasirinktų galimybių atrodytų realybėje. Naudodami korteles dirbtuvių dalyviai gali atrasti naujas, anksčiau neapsvarstytas idėjas ir sprendimus, kurie gali pagerinti jų gyvenamąją aplinką. Kortelės gali tapti idėjų katalizatoriumi, leidžiančiu aptarti skirtingus požiūrius, problematiką ir galimybes, taip gerinant bendrą viziją“, – pabrėžia ekspertė.
Architektė pasakoja, kad kūrybinių dirbtuvių pradžioje gyventojams taip pat trumpai buvo pristatyta namų grupės kiemo urbanistinė analizė. Jiems paaiškinta, kokios svarbiausios judėjimo kryptys išryškėja kieme ir už jo ribų, kaip tai gali formuoti atnaujintą vietos kraštovaizdį, kokios teritorijos vietos – labiausiai saulėtos, o kur yra pačios svarbiausios vizualinės ašys.
Kūrybinės dirbtuvės – efektyvus būdas išgirsti visas idėjas
V. Landsbergio-Žemkalnio gatvės antrojo namo gyventoja Erika dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, jų metu daug diskutavo su specialistais bei kitų namų gyventojais.
„Tikrai tokio pobūdžio susitikimas buvo naudingas. Juk pasikalbėti galėjome ne tik su kaimynais, tačiau ir savivaldybės bei Kauno būsto modernizavimo agentūros atstovais, architektais. Esu įsitikinusi, kad ir patiems specialistams yra naudinga išgirsti gyventojų nuomonę, pastebėjimus. Juk tik mes patys geriausiai žinome, kokiu prie namų esančiu takelis dažniausiai naudojasi gyventojai ir panašiai“, – teigia pašnekovė.
Ji įsitikinusi – dirbtuvių metu visi susirinkusieji norėjo bendradarbiauti, tartis vieni su kitais. Dalyviai diskutavo vardan bendro tikslo, o tai labai jautėsi.
„Manau, kad po šio susitikimo tiek architektams bus lengviau paruošti galimus rekreacinių erdvių planus, tiek ir mums, gyventojams, priimti galutinius sprendimus“, – sako Erika.
Patiko paruošta vizualinė medžiaga
Nors P. Lukšio ir V. Landsbergio-Žemkalnio gatvėse esančių šešių namų grupės gyventojai jau gali pasigirti renovuotais, šiltais bei estetiškai atrodančiais namais, Erika įsitikinusi – svarbi yra ir aplinka, kurioje tie renovuoti namai yra.
„Juk mes gyvename ne tik bute. Norisi daug laiko praleisti gryname ore, prasidėjus šiltajam metų sezonui kuo daugiau vaikščioti, ilsėtis. Sutvarkytoje aplinkoje tą daryti žymai paprasčiau“, – pabrėžia ji.
Gyventoja teigia, kad kūrybinių dirbtuvių metu, diskutuojant apie galimus namų grupės aplinkos sutvarkymo sprendimus, labai pravertė architektų paruoštos vizualinės kortelės, kuriose – įvairūs pavyzdžiai, kurie gali būti pritaikomi ir gražinant jų namų aplinką.
„Tokiu būdu mes galėjome geriau įsivaizduoti, kaip atrodytų galutinai sutvarkyta aplinka. Specialistai buvo paruošę ir tokių variantų, apie kurios nebuvome pagalvoję. Pavyzdžiui, mums patiko idėja apie dviračių laikymo stotelę“, – nurodo pašnekovė.
Ji sako, kad geriausi sprendimai ir yra pasiekiami diskutuojant, dalinantis įžvalgomis bei pastebėjimais. O kūrybinių dirbtuvių metu būtent tai ir buvo daroma.