KBMA vyresnių nei 60 metų amžiaus Kauno miesto gyventojų paklausė, koks jų požiūris į galimybę renovuoti savo būstą

Natūralu, kad visi žmonės esame skirtingi. Skiriasi mūsų požiūris į tam tikrus dalykus, propaguojamos vertybės bei tikslai. Vis tik Kauno būsto modernizavimo agentūros (KBMA) specialistai nuolat bendraudami su kauniečiais pastebi, jog neigiamai renovacijos klausimais nusiteikę yra būtent vyresni žmonės, kurie neretai vadovaujasi realybės neatitinkančiais mitais.

Dėl šios priežasties KBMA paskelbė viešą apklausą, skirtą vyresniems nei 60 metų amžiaus Kauno miesto gyventojams, gyvenantiems senos statybos (pastatytuose iki 1993 metų), nerenovuotuose daugiabučiuose. Siekiama buvo sužinoti būtent šių žmonių požiūrį į galimybę renovuoti savo būstą.

Dėl kokių priežasčių vyresni žmonės neretai prisibijo atnaujinti savo namus? Ar jie apskritai yra girdėję apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą bei žino, jog šiuo metu kauniečiai gali nemokamai susitvarkyti ir visas lauko erdves? Į šiuos ir kitus klausimus apklausoje ir buvo atsakoma.

Aktyviausiai dalyvavo Gričiupio seniūnijos gyventojai

KBMA apie apklausą: „Vyresnių nei 60 metų amžiaus Kauno miesto gyventojų, gyvenančių senos statybos (pastatytame iki 1993 metų), nerenovuotame daugiabutyje, požiūris į galimybę renovuoti savo būstą“ paskelbė savo socialiniame tinkle „Facebook“. Taip pat agentūros specialistai pasiruošė ir fizines anketas, su kuriomis keliavo po Kauno miesto gyvenamuosius mikrorajonus. Per mėnesį laiko šią apklausą užpildė 78 Kauno miesto gyventojai.

Net 68,2 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų buvo moterys. Didžioji dalis, 31,8 proc. 60–65 metų amžiaus. 45,5 proc. respondentų teigė, jog turi universitetinį išsilavinimą.

Apklausoje dalyvavo visų Kauno mikrorajonų gyventojai. Vis tik daugiausiai apklausą užpildžiusių asmenų, net 50 proc. gyvena Gričiupio seniūnijoje. Apklausą taip pat kiek aktyviau pildė Šančių ir Dainavos seniūnijose gyvenantys žmonės.

Pritaria, kad senus namus atnaujinti reikia

Net 81,8 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių yra girdėję apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. 77,3 proc. respondentų pritarė, jog senos statybos nemodernizuotus daugiabučius atnaujinti reikia.

Vis tik paklausus, ar namo pirmininkas ar administratorius gyventojus yra supažindinęs su galimybe renovuoti savo būstą ir papasakojęs su tuo susijusias naudas, atsakymai nebebuvo tokie džiuginantys. Nors 59,1 proc. apklaustųjų teigė, jog administratorius ar pirmininkas informaciją yra suteikęs, net 40,9 proc. gyventojų sakė, kad informacija jiems nebuvo ir nėra suteikiama.

Džiugu, mat net 77,3 proc. gyventojų žino, kad socialiai remtini asmenys, kurie turi teisę į kompensaciją už šildymą, gauna ir 100 proc. valstybės paramą renovacijos kredito ir palūkanų padengimui.

Gyventojai nesusitaria su kaimynais

Respondentų paklausus, kur perskaitytą ar išgirstą informaciją apie būsto modernizavimą bei galimybę nemokamai susitvarkyti namų grupės rekreacines erdves jie laiko objektyvia bei pasitiki, 50 proc. atsakė, jog pasitiki ekspertų įžvalgomis, kurias randa laikraščiuose bei internete. 45,5 proc. gyventojų pasitiki kaimynų nuomone, o likusi mažuma – namo pirmininko ar administratoriaus nuomone. Buvo ir tokių, kurie atsakė, jog nepasitiki absoliučiai niekuo.

Gyventojų paklausus, kokio pobūdžio informacijos apie daugiabučių namų atnaujinimą (modernizavimą) jie pasigenda, 40,9 proc. atsakė, jog apsigenda informacijos apie finansavimo sąlygas, 40,9 proc. – apie renovacijos terminus. Mažesnė dalis žmonių pasigenda informacijos apie renovacijos naudas, renovacijos etapus, rangovų įsipareigojimus.

Respondentų paklausus, dėl kokių priežasčių jie iki šiolei nepasiryžo renovuoti savo namo, 63,6 proc. atsakė, kad dalis gyventojų pritaria renovacijai, o dalis – ne. Taip pat buvo atsakiusių, jog nesiryžta renovuoti savo būsto dėl finansinių priežasčių.

Aktualūs susitikimai su specialistais

Apklausoje gyventojų paklausus, ar juos tenkina namo lauko aplinka, laisvalaikio erdvių išdėstymas bei esama kiemo būklė, 54,5 proc. respondentų pasakė, kad šie dalykai jų netenkina.

Vis tik paklausus, ar jie domėjosi Kauno miesto programa „(R)evoliucija“ ir galimybe šios programos dėka visiškai nemokamai susitvarkyti ir atsinaujinti namų grupės lauko erdves, 54,5 proc. respondentų atsakė, kad nesidomėjo. O jau domėjosi šia programa ir jos naudomis 45,5 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių.

Ši apklausa parodė, kad gyventojams yra aktualūs susitikimai su KBMA specialistais. Paklausus, ar jie norėtų, jog agentūros specialistai surengtų susitikimą, 54,5 proc. respondentų atsakė, kad šie susitikimai jiems yra aktualūs.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.