KBMA_Logo_web_white

Griauname mitus: ar tikrai renovuotas namas greitai pradės pelyti?

Kauno būsto modernizavimo agentūros atstovai apie  daugiabučių namų renovaciją, energetinio efektyvumo didinimą bei galimybę miesto lėšomis susitvarkyti namų grupės lauko erdves nuolat konsultuoja miestiečius. Agentūros specialistų tikslas – informaciją pateikti objektyviai, išsklaidyti tebevyraujančius mitus bei padėti žmonėms lengviau „susigaudyti“ visame renovacijos procese.

Vienas dažniausių mitų, kurį agentūros atstovams nuolat tenka paneigti – nuomonė, kad renovuotas namas greitai ims pelyti. Tai – absoliutus mitas.

Svarbu suprasti, kad daugiabučio renovacijos darbai negali paskatinti pelėsio įsiveisimo mūre. Jis atsirasti gali tiek senos, tiek ir naujos statybos name, o pelėsio atsiradimui didžiausią įtaką daro ne pats pastatas, o jame gyvenančių žmonių gyvenimo būdas.

Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai pastebi ir tai, kad neretai gyventojai pelėsiu palaiko ant namo išorės atsiradusius pakitimus, kurie – joks ne pelėsis, o tik medžių žiedadulkės, kurios tikrai nėra kenksmingos.

Kodėl namuose atsiranda pelėsis?

Pelėsis – ne tik estetinė problema. Jis neigiamai veikia ir žmonių sveikatą, yra itin pavojingas mažiems vaikams ir net augintiniams.

Pagrindinė pelėsio namuose atsiradimo priežastis – drėgmė ir prastas vėdinimas. Jei butas yra nevėdinamas, ventiliacija patalpose – užsikišusi arba įrengta netinkamai, tikėtina, kad greitai atsiras ir pelėsis. Svarbu paminėti ir tai, kad išnaikinus pelėsį visiškai tikėtina, kad jis atsiras ir vėl, jei buto šeimininkai nesiims jokių veiksmų – namuose neįrengs ventiliacinės ar rekuperacinės sistemos, nepašalins drėgmės atsiradimo šaltinio.

 Vėdinimas – vienintelė išeitis išvengti pelėsio

Pagrindinė ir pati efektyviausia priemonė, kurios pagalba galima kovoti su pelėsiu – vėdinimas. Butas privalo būti vėdinamas kasdien, tai daryti galima įsirengiant ventiliacinę ar rekuperacinę sistemą arba atidarius buto langus ir sukėlus skersvėjį. Jei pasirenkamas antrasis variantas, taip patalpas vėdinti reikėtų bent du kartus per dieną.

Gyventojai turėtų nuolat stebėti drėgmės lygį savo bute ir jį reguliuoti. Jei nepavyksta palaikyti 36–60 proc. drėgmės lygio, svarbu imtis priemonių. Anot specialistų, dažniausiai padidėjusį drėgmės lygį lemia rūbų džiovinimas gyvenamosiose patalpose. Džiovinant rūbus išgaravusi drėgmė nusėda ant visų vėsesnių būsto paviršių, kondensuojasi. Dėl šios priežasties daugiabučių gyventojams patariama turėti rūbų džiovykles. Taip pat reguliuoti drėgmės lygį padėti gali ir drėgmės surinkėjas. Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai pastebi, kad šis prietaisas gali padėti spręsti pelėsio problemą, tačiau nepašalins jo atsiradimo priežasčių.

Kada svarbu suklusti

Ir nors neretai manoma, kad pelėsio išnaikinti neįmanoma, tai – taip pat mitas. Pašalinus pelėsio atsiradimo priežastį jis nebeatsiranda. Kauno būsto modernizavimo agentūros atstovai pastebi, kad suklusti dėl pelėsio namuose vertėtų, jei pradėjo rasoti langai, pelija langų angokraščiai. Tą pastebėjus svarbu atkreipti dėmesį į palangės plotį. Anot specialistų, žmonės dažnai nori namuose turėti plačias palanges, tačiau jei jos uždengia radiatorių, tikimybė pelėsiui atsirasti – itin didelė.

Jei bute yra atliekamas remontas, svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti tai, kurios sienos yra laukinės, o kurios – ne. Nerekomenduojama tapetais klijuoti laukinių sienų, nes po jais, tikėtina, atsiras ir pelėsis. Laukinių sienų apdailai verčiau naudoti vandeniui atsparius dažus. Dar vienas naudingas specialistų patarimas – neužstatyti radiatorių baldais, o jei kitos išeities neturite, geriau bent žiemos metu juos atitraukti. Net ir sunkios užuolaidos gali turėti įtakos pelėsio išplitimui. Jei pelėsį pastebėjote kampe už užuolaidų, bent kuriam laikui jas geriau nukabinkite.

Kaip su pelėsiu kovoti?

Internete galima rasti įvairiausių liaudiškų patarimų apie tai, kaip kovoti su namuose atsiradusiu pelėsiu. Vis tik svarbu suprasti, kad liaudiškos priemonės padės tik tuo atveju, jei pelėsio – labai nedaug, jo židiniai neišplitę. Tačiau jei pelėsis bute jau išplitęs, verčiau pasikliauti profesionalais ir, visų svarbiausia, pašalinti pelėsio atsiradimo priežastį.

Kauno būsto modernizavimo agentūros atstovai pastebi, kad gyventojai neretai pelėsiu vadina nuo medžių ant tinkuotų sienų nusėdusį žalių žiedadulkių sluoksnį. Svarbu suprasti, kad tokie nešvarumai paprastai ir greitai yra pašalinami vandens srove, o naujai vėl pasimato tik po daugelio metų.  Taip pat dalis gyventojų pelėsiu vadina ir ant sienos, prie virtuvės ventiliacinės angos, susiformavusius nešvarumus. Tai – ne pelėsis. Šie nešvarumai taip pat lengvai pašalinami vandeniu.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495

Kitus itin populiarius mitus apie daugiabučių renovaciją aptarsime jau visai netrukus!

Žymos:

Dalintis: