Patogumas, inovacijos ir technologijos – labai svarbu, tačiau kiekvienam žmogui reikia ir visai kitokių, paprastesnių, dalykų: gamtos, gryno oro, ryšių su kitais žmonėmis. Ir nors kalbėdami apie Kauno miesto programą „(R)evoliucija“ mes visada pabrėžiame, jog šios programos dėka galima įsirengti daugybę inovatyvių sprendimų kiemuose, labai svarbi galimybė ir išsaugoti jau esamas bei sukurti naujas žaliąsias erdves.
Augalai ir žalieji plotai yra labai svarbūs daugiabučių namų kvartaluose ir jų kiemuose. Jie atlieka keletą funkcijų, kurios pagerina gyvenimo kokybę miesto aplinkoje.
Taip pat žalieji plotai padeda išlaikyti bei skatinti biologinę įvairovę. Jie tampa buveinėmis įvairiems paukščiams, vabzdžiams ir kitoms gyvybės formoms.
Ekologinė nauda
Kiekvienas gyventojas turėtų žinoti, kad augalai filtruoja orą, absorbuoja anglies dioksidą ir išskiria deguonį. Jie taip pat sugeria dulkių daleles ir kitus teršalus, todėl prisideda prie geresnės oro kokybės.
Žalieji plotai padeda išlaikyti ir skatinti biologinę įvairovę. Jie tampa buveinėmis įvairiems paukščiams, vabzdžiams ir kitoms gyvybės formoms. Jos, be jokios abejonės, svarbios ekosistemų pusiausvyrai.
Bendruomeniškumui ir ryšių kūrimui
Visai natūralu kad žalieji plotai, įskaitant medžius, gėlynus ir žaliuosius skverus, skatina žmones burtis. Jie suteikia vietą, kurioje galima bendrauti, poilsiauti ir atlikti įvairias veiklas.
Kiemo erdvė su augalais ir žaliaisiais plotais yra ideali vieta poilsiui ir aktyviam laisvalaikiui. Tai ypač svarbu miesto gyventojams, kuriems dažnai trūksta gamtos ir ramybės.
Apželdinti kiemai, kuriuose yra vaikų žaidimų aikštelės, skatina aktyvų atžalų žaidimą ir fizinę veiklą, padeda užtikrinti jų gerą savijautą.
Psichologinei ir fizinei sveikatai
Tyrimai rodo, kad gamta ir žaliosios erdvės mažina stresą, gerina nuotaiką ir didina gyvenimo kokybę. Žalia aplinka padeda atsipalaiduoti ir sumažinti nervinę įtampą.
Žalieji plotai skatina ir fizinę veiklą. Bėgiojimas ar tiesiog pasivaikščiojimas – labai naudingos ir vertingos veiklos. Juk reguliarus judėjimas teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, yra naudingas bendram fiziniam pasirengimui.
Tinkamai suplanuoti žalieji plotai gali sumažinti miesto triukšmą. Tokiu būdu gyventojai turi galimybę gyventi patogiau, jaukiau.
Protingai žvelgiant į finansus
Daugiabučių namų kvartalas su patrauklia žaluma gali padidinti nekilnojamojo turto vertę. Juk gyventojai dažnu atveju nori gyventi šalia parkų ir žaliųjų erdvių, mat tai suteikia gyvenimui daugiau kokybės.
Svarbu žinoti ir tai, kad augalai veikia kaip natūrali izoliacija, užtikrinant geresnį vėdinimą vasarą ir mažinant šildymo išlaidas žiemą. Tad medžiai, augantys prie pastatų, apsaugo nuo saulės kaitros ir mažina oro kondicionavimo poreikį.
Aplinkosauginiai aspektai
Augalai absorbuoja anglies dioksidą, kuris yra pagrindinis šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinis. Plėtojant žaliuosius plotus miestuose ir daug dėmesio skiriant žaliosioms erdvėms galima prisidėti prie anglies dioksido kiekio mažinimo atmosferoje. Žalieji plotai padeda mažinti šilumos kaupimąsi, tuo pačiu mažinant energijos sąnaudas ir prisidedant prie klimato pokyčių suvaldymo.
Tinkamai išplanuotos ir prižiūrimos žaliosios erdvės yra tvarios ir ilgalaikės, mat jos užtikrina geresnę miesto ekosistemą. Todėl augalai turi būti būtina daugiabučių kvartalų kiemų dalis. To reikia ne tik dėl estetinio grožio, bet ir dėl jų teikiamos ekologinės, socialinės, ekonominės naudos. Investicijos į žalumą miestuose yra ilgalaikis sprendimas. Tai – investicija siekiant sukurti sveikesnę ir gyvenimui palankesnę aplinką.
Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.