KBMA_Logo_web_white

Augmenijos sodinimas daugiabučių namų kiemuose: ką privalo žinoti gyventojai?

Neretai žmonėms atrodo, kad tik individualių namų šeimininkai gali turėti išpuoselėtą ir kruopščiai sutvarkytą kiemo aplinką. Tačiau tai – netiesa. Juk egzistuoja ir daugybė daugiabučių namų kiemų, kurie praeivių dėmesį traukia tobulai sutvarkyta aplinka, išskirtiniu apželdinimu bei kūrybiškais rekreacinių erdvių sprendimais.

Vis tik nusprendus investuoti savo laiką bei kaštus tvarkant daugiabučio namo lauko erdves, svarbu nepamiršti pasidomėti ir su tuo susijusiais įstatymais. Medžių, krūmų, vejų ir gėlynų veisimas daugiabučių namų kiemuose yra aiškiai reglamentuotas. Tad, ką svarbu žinoti gyventojams?

Medžių negalima sodinti ten, kur norisi

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu, kuriame nustatytos želdynų įrengimo ir veisimo taisyklės, medžiai nuo daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais gali būti veisiami ne arčiau nei 10 metrų atstumu. Tai negalioja teritorijoms tarp pastatų ir gatvių ar kelių. Kauniečiams, kurie nori sodinti daugiabučio namo kieme medį, reikia kreiptis į Kauno miesto savivaldybės administracijos aplinkos apsaugos skyrių.

Svarbu žinoti ir tai, kad nuo daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais, aukštesni nei 2 metrų krūmai, gali būti veisiami ne arčiau nei 2,5 metrų atstumu, kiti krūmai – ne arčiau nei 1,5 metrų atstumu. Tai negalioja teritorijoms tarp pastatų ir gatvių ar kelių.

Jei pastatų sienos be langų, medžiai gali būti veisiami ne arčiau nei 5 metrų atstumu, o krūmai – ne arčiau nei 1,5 metrų atstumu. Būtina žinoti ir tai, kad nuo apšvietimo tinklo ar inžinerinių statinių atramų medžiai gali būti veisiami ne arčiau nei 4 metrų atstumu.

Taip pat aktualu ir tai, kad nuo atraminių sienelių papėdės išorinės pusės medžiai gali būti veisiami ne arčiau nei 3 metrų atstumu. Krūmai tokioje vietoje gali būti veisiami ne arčiau nei 1 metro atstumu.

Kur sodinti medžių griežtai negalima?

Vis tik yra ir išimčių. Pavyzdžiui, jeigu gyventojai nori sodinti gatvės želdinius vietoje jau augusių, reikalavimai laikytis atstumų nėra taikomi. Žinoma, tai turi nekelti pavojaus žmonėms, eismo saugumui ir greta esantiems statiniams.

Medžius ir krūmus griežtai draudžiama sodinti valstybinėje žemėje, prieš tai nesuderinus to su Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriumi ar tos žemės valdytoju arba neturint įgaliojimų sklype tvarkyti želdinius.

Aplinką kuriame kartu

Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai įsitikinę – visi gyventojai yra atsakingi už bendrų lauko erdvių puoselėjimą ir gražinimą. Juk sutvarkytoje, jaukioje ir modernioje aplinkoje norisi leisti ir savo laisvalaikį.

Nutarę atnaujinti savo daugiabučius arba tai jau padarę kauniečiai šiuo metu gali pasinaudoti ir galimybe visiškai nemokamai atnaujinti visą aplinką, esančią prie namų grupės. „Šilti namai – jaukūs kiemai“ – tokiu šūkiu Kaunas inicijuoja programą „(R)evoliucija“. Naujai suformuotos automobilių stovėjimo aikštelės, nauji pėsčiųjų takai, daugiau apšvietimo. Tai – tik keletas privalumų, galinčių užtikrinti didesnį komfortą gyventojams.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.