KBMA_Logo_web_white

Čiurlių ir kitų paukščių lizdaviečių įrengimas renovuojant daugiabučius – gyventojų sąmoningumo įrodymas

Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai kasdien sulaukia pačių įvairiausių gyventojų klausimų. Kauniečiai domisi renovacijos procesais, eiga, paramos galimybėmis bei nemokamu namų grupės kiemų tvarkymu. Tačiau pasitaiko ir kiek retesnių klausimų, kuriuos užduoda sąmoningi ir gamta besirūpinantys žmonės. Pavyzdžiui, visai neseniai kaunietė Lina kreipėsi į agentūrą pasakodama, kad jos sename ir nerenovuotame name yra įrengti paukščių „viešbutukai“. Tai – specialios landos po palangėmis, kuriose dažniausiai apsistoja čiurliai, ten šie paukščiai ir peri. Vis tik moteris nuogąstauja, kad renovuojant daugiabutį namą šios landos bus užtaisytos ir paukščiai liks be namų. Mūsų specialistų ji teiravosi, ar yra galimybė renovuojant namą jį padaryti ne tik energetiškai ir ekonomiškai taupų, bet ir draugišką gamtai. Atsakymas – tikrai taip!

Paukščių namus galima išsaugoti

Čiurliai – į kregždes panašūs paukščiai, kurie peri plyšiuose. Juos dažniausiai šiems paukščiams atstoja senų daugiabučių namų ertmės virš viršutinio aukšto langų. Vis tik problema ta, kad nepagalvojus apie paukščius laiku, renovuojant namą šios namo ertmės uždengiamos izoliacinėmis medžiagomis. Taip ne tik paukščiai lieka be namų, tačiau ir jų jaunikliai įkalinami be galimybės gyviems ištrūkti į laisvę.

Tačiau namo gyventojai gali būti sąmoningi ir išsaugoti paukščius. Vis tik apie tai reikėtų pagalvoti rengiant renovacijos investicinį planą. Būtent jame galima numatyti modernizuojant namą įrengti ir specialias angas paukščiams, kuriose jie ir toliau galės sėkmingai gyventi bei perėti jauniklius.

Gyventojai turi būti atsakingi ne tik už save

Visi žmonės nori gyventi jaukioje, sutvarkytoje bei išpuoselėtoje aplinkoje. Dauguma išties džiaugiasi ir draugiškaisiais svečiais – čiurliais. Todėl gyventojai turėtų būti suinteresuoti pasirūpinti, kad šie paukščiai nebūtų nuskriausti. Juk galima ne tik renovuoti savo namą, tačiau ir suteikti namus paukščiams. Aplinkos ministerija ragina prisijungti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojus ir drauge su gyventojais apsvarstyti galimybes įrengti lizdavietes šiems paukščiams.

Įdomūs faktai apie čiurlius:

  • Šie paukščiai Lietuvoje gyvena vos tris mėnesius;
  • Šie paukščiai beveik niekada nenusileidžia ant žemės, jie – tikri skraidymo ekspertai.
  • Čiurliai – nuostabūs muzikantai, kurie padeda mieste gyvenantiems žmonėms pasijusti it gamtos apsuptyje. Rytais šie paukščiai gali pažadinti nuostabia savo giesme.
  • Čiurliai lizdų niekada nesuka prie žemės. Kuo aukščiau lizdas – tuo geriau.
  • Čiurliai itin greiti ir vikrūs.
  • Šie paukščiai net ir poruojasi ore.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.