Eigulių seniūnijos daugiabučių bendruomenių atstovai teorinių bei praktinių žinių sėmėsi KBMA ir Kauno savivaldybės renginyje: „Daugiabučių namų modernizavimas: kodėl verta žengti ES keliu?“

Daugiabučių namų bendruomenių atstovai – tie žmonės, kurie kasdien sprendžia pačias įvairiausias gyventojų problemas. Jų darbas – išties nelengvas, mat šiems specialistams tenka komunikuoti su labai skirtingais žmonėmis atstovaujamo namo ar namų klausimais. Tai – jautri tema, mat kiekvienam gyventojui, visai natūralu, jų būstas labai rūpi.

Pastato atnaujinimas – viena iš daugelio temų, kuria bendruomenių atstovai bendrauja su gyventojais. Todėl vakar KBMA ir Kauno savivaldybė Eigulių seniūnijos daugiabučių namų bendruomenių atstovus pakvietė į renginį: „Daugiabučių namų modernizavimas: kodėl verta žengti ES keliu?“.  Renginio metu pirmininkai galėjo pasisemti teorinių bei praktinių žinių apie modernizaciją ir galimybę absoliučiai nemokamai susitvarkyti namų grupės lauko erdvės.

Renginio metu svečiai ne tik klausėsi informatyvių pranešimų, tačiau dalyvavo ir praktiniame seminare bei į visus rūpimus klausimus išgirdo atsakymus individualių konsultacijų su specialistais metu.

Svarbu norėti išgirsti ir informacija dalintis su gyventojais

Tokio pobūdžio renginį KBMA ir Kauno savivaldybė surengė pirmąjį kartą. Jame dalyviai galėjo ne tik pasiklausyti ekspertų pranešimų, tačiau ir patys jėgas išbandyti praktiniame seminare.

„Tai, kad į renginį susirinko toks gausus būrys pirmininkų tik įrodo, kad modernizacijos tema yra nepaprastai aktuali. Jūs esate žmonės, kurie bendruomenių gyventojams perduodate svarbiausią informaciją, tad norėčiau, jog šiandien iš čia išvyktumėte išgirdę atsakymus į visus savo klausimus ir supratę, kad pokyčiai – visai nebaisus dalykas, jei jie prisideda prie didesnio komforto kasdieniniame gyvenime“, – teigė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gedeminas Barčauskas.

Jam pritarė ir KBMA vadovė Ieva Šakalienė, kuri džiaugėsi, jog senų daugiabučių modernizacija Kaune po truputėlį įgauna pagreitį.

„Prie to, nė neabejoju, prasmingai prisidedate ir jūs – namų pirmininkai. Eigulių seniūnija pastaraisiais metais keičiasi, vis daugiau namų yra modernizuojami, o mes rūpinamės ir kitu, ne ką mažiaus svarbiu dalyku – nemokamu namų grupių rekreacinių erdvių atnaujinimu. Tik tokiu būdu, visi drauge, prisidėsime prie taip reikalingų pokyčių. Juk visi norime, kad Kaunas būtų modernus, tvarus ir patogus visiems gyventojams“, – sakė ji.

Pristatyta Kauno miesto programa „(R)evoliucija“

Renginio metu KBMA atstovas Nojus Krasnauskas pristatė Kauno miesto programą „(R)evoliucija“. Jis pateikė aiškią ir koncentruotą informaciją, kuria vėliau daugiabučių bendruomenių atstovai galės paprastai pasidalinti su gyventojais.

„Kauno miestas pasiryžęs atnaujinti ištisus kvartalus. Gali būti sunku patikėti, bet miestas savo biudžeto lėšomis pasirengęs padengti sklypo formavimo, techninio projekto rengimo ir pačių gyvenamųjų vietovių sutvarkymo kaštus“, – pasakojo jis.

Specialistas ne tik pristatė programos sąlygas, tačiau pirmininkams suteikė daugiau informacijos apie visas naudas, kuriomis gali pasinaudoti modernizuoti savo būstus pasiryžę namų grupės gyventojai.

„Turbūt norėtumėte paklausti, koks finansavimas skiriamas programoje dalyvaujančiam daugiabučiui namui? Pavyzdžiui, jei jūsų namų grupėje yra keturi modernizuoti arba atnaujinimui pasiryžę daugiabučiai namai, miestas jums skirs 800 tūkst. Eur. aplinkos tvarkymo darbams. Tai reiškia, kad vienam namui skiriama 200 tūkst. Eur. Taip pat namui skiriama ne daugiau nei 2 tūkst. eurų sklypo formavimui ir ne daugiau nei 3,5 tūkst. projekto rengimui. Ką galima padaryti už šią sumą? Labai daug! Pavyzdžiui, įsirengti automobilių stovėjimo aikšteles, elektromobilių įkrovimo vietas, pasikeisti kelio ir šaligatvių dangas, jei įmanoma – įsirengti kelio užtvarą, sukurti rekreacines zonas“, – sakė specialistas.

N. Krasnauskas Eigulių seniūnijos daugiabučių namų bendruomenių atstovams pristatė ir projektus, su kuriais KBMA šiuo metu intensyviai dirba.

Profesionalas pristatė masinės statybos rajonų atnaujinimo praktiką

Renginyje „Daugiabučių namų modernizavimas: kodėl verta žengti ES keliu?“ pranešimą skaitė ir urbanistas, miesto kūrimo ir vystymo procesų moderatorius Martynas Marozas. Specialistas pirmininkams daugiau papasakojo apie tarptautinę masinės statybos rajonų atnaujinimo praktiką.

„Daugiau nei pusė lietuvių gyvena sovietmečiu statytuose daugiabučiuose. Šių daugiabučių tarnavimo laikas nuo pastatymo dienos neturėjo viršyti 30–50 metų, tad teoriškai daugiau nei pusės lietuviško būsto fondo planuotas galiojimo terminas jau baigėsi. Seniau statybos kokybė dažnai buvo aukojama dėl greičio ir plano įvykdymo, todėl apie masinės statybos problemas, modernizacijos galimybes ir iššūkius diskutuojama jau nuo 1979-ųjų.“, – teigė jis.

Urbanistas sakė, kad šiuo metu Lietuvoje atnaujinama maždaug po 400–500 daugiabučių per metus, o tai reiškia, kad paskutinis iš likusių šiai dienai neatnaujintų daugiabučių bus atnaujintas maždaug 2100 metais. Akivaizdu, kad ilgainiui šių pastatų transformacija bus vis aktualesnė, o dabartiniai atnaujinimo mastai ir greitis yra gerokai per maži.

Jis pristatė ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos inicijuotą „Daugiabučių namų transformacijos modelį“. Šio tyrimo tikslas, anot pranešėjo, apžvelgti su daugiabučių atnaujinimu susijusius galiojančius dokumentus, planus ir strategijas, o taip pat įvertinti gerosios praktikos pavyzdžius ir kitose Europos šalyse. Apie visą tai jis susirinkusiesiems ir papasakojo.

Praktinis seminaras – būdas patiems išbandyti savo jėgas

Po pranešimų renginio svečių laukė architektės Živilės Šimkutės organizuotos kūrybinės dirbtuvės.

„Šių dirbtuvių tikslas – pamodeliuoti galimas miesto vystymosi ateities galimybes. Kas būtų, jeigu būtų? Juk ateitis yra neužtikrinta, kinta ekonominės sąlygos, gyventojų skaičius, jų įpročiai. Todėl svarbu suvokti savo vaidmenį įvairiuose scenarijuose“, – susirinkusiesiems sakė specialistė.

Jos dėka pirmininkai grupelėse galėjo padiskutuoti, kokia ateitis galėtų laukti senųjų Kauno daugiabučių namų kvartalų, jei būtų priimti vienokie ar kitokie sprendimai.

„Šios dirbtuvės iššaukė įdomias diskusijas tarp dalyvių apie pirmininkų vaidmenį kintančiame kontekste ir iš to kylančius rūpesčius bei galimybes“, – užsiėmimo pabaigoje džiaugėsi Ž. Šimkutė.

Individualios konsultacijos – būdas kiekvienam skirti maksimaliai daug dėmesio

Renginio metu labai daug dėmesio skirta ir daugiabučių namų atstovų konsultacijoms. Visa KMBA specialistų komanda po oficialiosios renginio dalies teikė individualias konsultacijas. Jų metu svečiai galėjo užduoti visus rūpimus klausimus, pasidomėti konkrečiai jų situacija.

„Šis konsultavimo būdas išties pasiteisino. Juk žmogui paprasčiau ir maloniau rūpimus klausimus užduoti asmeniškai specialistui, kuomet dėmesys yra skiriamas tik jam“, – sako KBMA vadovė I. Šakalienė.

Ji tikisi, kad panašaus pobūdžio renginius pavyks suorganizuoti ir kitų seniūnijų daugiabučių bendruomenių atstovams. Pirmasis renginys „Daugiabučių namų modernizavimas: kodėl verta žengti ES keliu?“ išties įrodė, kad tokio pobūdžio renginiai yra labai reikalingi.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.

Žymos:

Dalintis: