Natūralu, kad visi žmonės nori gyventi gražioje bei tvarkingoje aplinkoje. Juk namai – vieta, kurioje praleidžiama itin daug laiko. Vis tik Nekilnojamojo turto registro duomenimis, net 90 proc. Lietuvoje esančių daugiabučių pastatyti iki 1993 metų. Tokie namai turėtų būti renovuojami. Jų ne tik energinis efektyvumas yra maždaug dvigubai prastesnis nei būstų, statytų pagal atnaujintus normatyvus arba jau renovuotų, tačiau ir estetinė išvaizda – itin prasta.
Žinoma, natūralu, kad gyventojams, kurie yra pasiryžę žengti pokyčių keliu ir nori renovuoti savo namus, kyla ir daugybė klausimų. Tačiau tam ir esame mes, Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai. Kasdien konsultuojame gyventojus, jiems suteikiame visą svarbiausią informaciją bei padedame „susigaudyti“ šioje, neretai – gana painioje, srityje, kurią yra apipynęs ne vienas, realybės neatitinkantis, mitas.
Pavyzdžiui, neretai gyventojai būna įsitikinę, kad paskolos, skirtos daugiabučio namo renovacijai, negalima grąžinti anksčiau, taip sutaupant didžiąją dalį palūkanų. Tai – absoliutus mitas.
20 metų – maksimalus laikotarpis, tačiau ne terminuotas
Puiku tai, kad daugiabučių namų modernizavimą remia valstybė. Gyventojai gali pasinaudoti daline parama namų atnaujinimui, o taip pat ir gauti lengvatinę paskolą, išduodamą 20 metų laikotarpiui, su fiksuotomis 3 proc. palūkanomis visam šiam laikotarpiui.
Vis tik svarbu pabrėžti, kad šis laikotarpis – maksimalus, o ne terminuotas. Jei gyventojai turi galimybę, jie gali paskolą grąžinti anksčiau, taip sutaupydami didžiąją dalį palūkanų.
Paskola renovacijai skirta padengti statybos rangos darbų išlaidas. Visas kitas investiciniame plane nurodytas išlaidas padengia Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) teikiama valstybės parama.
Palūkanos – fiksuotos, o ne kintančios
Kauno būsto modernizavimo specialistai neretai išgirta gyventojų nuogąstavimus, esą tik pradžioje lengvatinės paskolos palūkanos sieks vos 3 procentus, o vėliau gali ir kilti. Tai – dar vienas mitas. Šios palūkanos yra fiksuotos visam laikotarpiui ir didėti negali.
Lengvatinė paskola yra grąžinama linijiniu būdu. Kiekvieną mėnesį gyventojai turi grąžinti fiksuotą paskolos dalį ir palūkanų normą, kuri yra apskaičiuota pagal likusią įsiskolinimo sumą. Kredito terminą pasirenka patys butų savininkai. Ilgiausias terminas – 20 metų, tačiau kreditas gali būti imamas ir trumpesniam terminui.
Svarbu ir tai, kad paskolos grąžinimą ir palūkanų mokėjimą galima atidėti, o paskolą pradėti grąžinti tik pabaigus visus daugiabučio namo atnaujinimo darbus ir gavus valstybės paramą. Įmokas gyventojai turi mokėti pagal iš anksto pateiktą mokėjimo grafiką.
Paskola ar jos dalys gali būti grąžinamos iš anksto, prieš sutartyje nurodytą grąžinimo terminą. Tam nėra taikomi jokie papildomi mokesčiai.
Namo renovacijos paskolai nereikalingas užstatas
Svarstantys apie daugiabučio namo renovaciją bei paskolą turėtų žinoti ir tai, kad gyventojai valstybės parama pasinaudoti bei gauti paskolą gali be jokio užstato.
Jei paskola imama bendrojo naudojimo objektams, jos grąžinimą administruos bendrojo naudojimo objektų valdytojas – bendrija, jungtinės veiklos įgaliotas asmuo ar bendrojo naudojimo objektų administratorius. Už paskolos dalies grąžinimą, tenkantį konkrečiam butui, atsakingas kiekvieno būsto savininkas. Paskola yra teikiama tik fiziniams asmenims – butų savininkams.
Jei gyventojas nori grąžinti visą kreditą iš anksto vienu metu, jam reikėtų raštu kreiptis į kredito administratorių.
Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495
Kitus itin populiarius mitus apie daugiabučių renovaciją aptarsime jau visai netrukus!