Holistinės renovacijos principai: kaip jie padeda išspręsti urbanistinius ir socialinius gyvenamųjų kvartalų klausimus?

Sovietmečiu pastatyti daugiabučiai namai yra nusidėvėję ne tik estetine prasme, tačiau ir morališkai. Juk daugumai jų – apie 60 ar net 70 metų! Jie neatitinka šiuolaikinio energinio efektyvumo reikalavimų, o taip pat daro žalą ir gamtai. Jie nėra patrauklūs šiuolaikiniam gyventojui: veržliam, kūrybingam, norinčiam gyventi patogiai. Dėl visų šių priežasčių pasaulyje, o ir Lietuvoje, vis dažniau galima išgirsti apie holistinę kvartalų renovacijos idėją. Koks jos tikslas? Kodėl manoma, kad ši idėja padeda išspręsti urbanistinius ir socialinius gyvenamųjų kvartalų klausimus?

Svarbu ne tik pavieniai namai, bet ir kvartalų visuma

Holistinė daugiabučių renovacija – tarptautinė iniciatyva, kurios tikslas – paversti daugiabučių renovacijos procesą holistiniu.

„Paprastai kalbant, vadovaujantis holistiniu renovacijos požiūriu, pastatai yra atnaujinami kvartalais, daug dėmesio skiriant privačioms ir bendroms erdvėms, pastatų inžinerinėms sistemoms, išvaizdai, kiekvieno kvartalo vizualinei kokybei. Žinoma, atnaujinant kvartalus siekiama sukurti ir architektūrinį vientisumą“, – pasakoja Kauno būsto modernizavimo agentūros vadovė Ieva Šakalienė.

Anot jos, vadovaujantis šiuo požiūriu išsprendžiama labai daug problemų – gyventojai tokiu būdu supranta, kad savo turtu privalo rūpintis bendruomeniškai, o ir miestas kuriamas vientisai, tačiau kiekvienas kvartalas atitinka būtent jo gyventojų poreikius.

Nauda ne tik žmogui, bet ir gamtai

Holistinė renovacija nėra orientuota vien į estetinį kvartalo vaizdą bei galimybę gyventojams kiekvieną mėnesį išleisti mažiau išlaidų komunaliniams mokesčiams.

„Planuojant visą kvartalą drauge, galima priimti ir gamtai draugiškesnius sprendimus. O juk tai – nepaprastai svarbu. Renovuoti namai bei sutvarkytos lauko erdvės privalo būti projektuojami vientisai, apgalvotai, funkcionaliai“, – vardija I. Šakalienė.

Tokiu būdu, anot jos, patys gyventojai yra įtraukiami į bendruomenės veiklą. Juk neretai jiems nelabai rūpi, kaip atrodo daugiabučio namo kiemas, kaip jis prižiūrimas ir puoselėjamas. Holistinė renovacija skatina gyventojus komunikuoti vieniems su kitais, priimti bendrus sprendimus ir drauge rūpintis bendromis erdvėmis. O juk tai – labai svarbu, ypatingai dabar, kuomet kaimynai neretai nė nežino vieni kitų vardų ir nėra linkę bendrauti.

Pokyčiai yra tiesiog būtini

Šiuo metu Kaune yra įgyvendinama energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programa, kurios tikslas – atkurti ar pagerinti Kauno mieste esančių daugiabučių namų technines ir energines normatyvines savybes. Tai būtina siekiant ne tik esminių statinio reikalavimų visumos išlaikymo, šiluminės energijos sąnaudų sumažinimo, tačiau ir racionalaus energinių išteklių naudojimo.

Šiuo metu kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimas yra vienas iš Vyriausybės prioritetinių darbų. Renovuojant daugiabučių namų ir kitų viešosios paskirties pastatų grupes bei sutvarkant gyvenamąją aplinką, privažiavimo kelius, gatvių apšvietimą ir kitą infrastruktūrą, pasiekiamas didesnis energinis efektyvumas.

Kvartalinės renovacijos dėka atnaujinami ne tik visi konkrečiame mikrorajone esantys daugiabučiai namai bei visuomeniniai pastatai, bet ir visapusiškai atnaujinama ir sutvarkoma gyvenamoji aplinka, o namų tokiu būdu gyventojams suteikiama nauda yra ženkliai didesnė.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.