KBMA_Logo_web_white

Kauniečiai pritaria, kad senus daugiabučius namus renovuoti reikia

Kauno būsto modernizavimo agentūra prieš keletą mėnesių paskelbė viešą apklausą kauniečiams: „Kauno miesto gyventojų, gyvenančių senos statybos (pastatytame iki 1993 metų), nerenovuotame daugiabutyje, požiūris į galimybę renovuoti savo būstą“. Šioje apklausoje dalyvavo 100 miesto gyventojų – 65 moterys ir 35 vyrai. Vidutinis dalyvavusių apklausoje amžius – 40 metų. Aktyviausiai apklausoje dalyvavo Šilainių mikrorajono gyventojai. Svarbu tai, kad net 92 proc. visų apklaustųjų pritarė, kad renovuoti senos statybos namus reikia.

Pasigenda informacijos renovacijos tema

Vis tik nors gyventojai ir pritaria, kad senos statybos daugiabučius namus renovuoti reikia, dauguma (69 proc.) pasigenda informacijos šia tema. 17 proc. mano, kad informacijos užtenka, o 14 proc. teigia, kad šia tema nesidomėjo, tad negali pasakyti, ar informacijos trūksta.

Gyventojai pasigenda informacijos apie pačią programą ir jos sąlygas (30,2 proc.), apie renovacijos terminus ir etapus (24,3 proc.), apie tai, nuo ko reikia pradėti, norint dalyvauti programoje (21,6 proc.). Kiek mažiau gyventojų pasigenda informacijos apie namo renovacijos naudas (12,6 proc.). 5,4 proc. gyventojų pasisakė, kad informacijos, jų nuomone, netrūksta. O 5,9 proc. gyventojų nurodė, kad trūksta kito pobūdžio informacijos: apie namo atnaujinimo sąmatas, kam ir kada gali būti renovacija kompensuojama, apie atsakomybes dėl sklandaus renovacijos proceso ir galimų nesklandumų. Taip pat, gyventojų teigimu, trūksta tikslinės informacijos senyvo amžiaus žmonėms, kurie nesinaudoja internetu, o taip pat ir pateikiamų pavyzdinių sąmatų, kurios leistų įsivaizduoti, kiek renovacija kainuos.

Namo nesiryžta renovuoti dėl skirtingų priežasčių

Apie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą yra girdėję net 75 proc. apklausoje dalyvavusių gyventojų. Vis tik 65 proc. gyventojų nurodė, kad jų namo pirmininkai (pirmininkės) ar administratoriai (administratorės) gyventojų nėra supažindinę su galimybe renovuoti namą bei nėra pristatę su tuo susijusių naudų.

Paklausus, kodėl gyventojai iki šiolei nesiryžta renovuoti savo namo, dauguma (36,8 proc.) teigė, kad nerenovuoja savo namo dėl finansinių priežasčių. 36,1 proc. gyventojų sakė, kad kaimynai nesusitaria, vieni nori renovuoti namą, kiti – ne, todėl procesai ir yra užstrigę.

Taip pat apklausoje dalyvavę respondentai pateikė ir kitus atsakymus dėl galimos renovacijos. Buvo teigiančių, kad namo seniūnas nenori renovuoti namo, todėl nesupažindina su renovacijos naudomis ir gyventojų. Taip pat buvo teigiančių, kad name trūksta žmonių, kurie imtųsi iniciatyvos, nors gyventojai ir nori renovuoti savo namą. Buvo pasidalinta ir kitomis nuomonėmis: kad renovacijos kaina yra pernelyg didelė, kad namas yra nestandartinės konstrukcijos, kad senus namus reikia griauti, o ne renovuoti.

Įžvelgia daugybę renovacijos naudų

Dauguma apklausoje dalyvavusių gyventojų (35,2 proc.) teigė, kad renovuoti namą norėtų, mat svajoja gyventi moderniame ir gražiame name. 31,5 proc. respondentų teigė, kad renovuoti namą norėtų dėl galimybės sutaupyti mokant mažesnius komunalinius mokesčius. 26.3 proc. respondentų aktuali yra galimybė padidinti savo turto vertę. 7 proc. gyventojų nurodė kitas, jų vertinimu, galimas renovacijos naudas: galimybę gyventi nekenksmingoje aplinkoje, kurioje nėra pelėsio ir drėgmės, galimybę pritaikyti būstą negalią turintiems žmonėms, bendrą aplinkos tvarkymą, dviračių infrastruktūros diegimą. Gyventojai teigė, kad renovavus namą nereiktų jaudintis dėl netvarkingo vamzdyno, nebereiktų mokėti už dažnus remonto darbus. Respondentai sakė, kad renovacija gali užtikrinti, kad namas stovės dar ilgai ir bus tvarkingas. Vis tik atsirado ir tokių gyventojų, kurie pasisakė, kad renovacijos naudų apskritai nėra.

Netenkina dabartinė padėtis

50 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų teigė, kad žino, jog asmenims, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensavimą, priklauso ir 100 proc. kredito bei palūkanų kompensavimas daugiabučio namo renovacijai (atnaujinimui). 50 proc. respondentų apie tai nežinojo.

83 proc. apklausoje dalyvavusių kauniečių pasisakė, kad jų netenkina jų namo lauko aplinka, laisvalaikių erdvių išdėstymas bei esama būklė. 17 proc. respondentų esama situacija yra priimtina.

38 proc. gyventojų pasisakė, kad jau domėjosi Kauno miesto programa „(R)evoliucija“ ir galimybe šios programos dėka visiškai nemokamai susitvarkyti ir atsinaujinti namų grupės lauko erdves. 33 proc. teigė, kad šia programa nesidomėjo, o 29 proc. – kad nesidomėjo, tačiau dabar pasidomės. Taip pat net 81 proc. respondentų nurodė, kad jiems būtų aktualūs Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistų rengiami susitikimai su gyventojais, kurių metu suteikiama visa reikiama informacija apie galimybę renovuoti būstą bei nemokamai susitvarkyti lauko erdves, atsakoma ir į visus rūpimus klausimus. 19 proc. respondentų tokie susitikimai nėra aktualūs.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.