Pastaraisiais metais saulės elektrinės mūsų šalyje populiarėjo žaibiškai. Ir nors ant individualių namų stogų įrengti moduliai nebenustebina nieko, daugiabučių namų, ant kurių stogų ar jų balkonuose būtų sumontuotos saulės elektrinės – vienetai. Dažniau butuose gyvenantys žmonės renkasi įsigyti nutolusią saulės elektrinę. Vis tik nereikėtų atmesti ir galimybės modulius įsirengti ant savo gyvenamojo daugiabučio namo stogo ar balkone. Tik kaip tą padaryti? Apie tai šiandien ir pasakoja KBMA specialistai.
Valstybė skatina tvarius sprendimus
Puiku, mat saulės elektrinių įrengimas mūsų šalyje yra remiamas valstybės. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kasmet kviečia pretenduoti į finansinę paramą, skirtą tvariems sprendimams. Vienas tokių – saulės elektrinė ant daugiabučio stogo. Kvietimas finansavimui skelbiamas tokiu pačiu būdu, kaip ir norintiems įsirengti nuosavas elektrines ant individualių namų stogų ar įsigyti elektrinę saulės parke. Dėl šios priežasties gyventojai, kurie svarsto apie elektrinę ant daugiabučio namo stogo, turėtų stebėti APVA naujienas ir laukti kvietimo teikti paraiškas.
Svarbu žinoti, kad saulės elektrinė ant daugiabučio namo stogo gali būti įrengiama skirtingiems tikslams. Pavyzdžiui, elektrinė gali būti skirta daugiabučio namo bendrų reikmių elektros energijos poreikiams dengti. Taip pat ji gali būti įrengta visų daugiabučio namo būtų arba dalies jų elektros energijos poreikiams dengti. Žinoma, elektrinės moduliai gali būti įrengiami ir vieno buto elektros energijos poreikiams dengti.
Svarbu nepamiršti leidimo
Gyventojai, kurie nori įsirengti saulės elektrinę ant daugiabučio namo stogo tik savo butui turi nepamiršti gauti kaimynų leidimus. Norint įsirengti tokią elektriną būtina gauti bent pusės gyventojų pritarimus. Gavus šiuos leidimus galima įsirengti elektrinę ant daugiabučio namo stogo savo asmeniniam naudojimui. Tai padaryti galima prijungiant elektrinę į savo elektros vidaus tinklą.
Gyventojai turi žinoti, kad jie turėtų kreiptis į ESO dėl prijungimo sąlygų. Taip bus galima nuo elektrinės nuvesti kabelius iki konkretaus buto vidaus tinklo.
Jei gyventojai nori įsirengti elektrinę bendriems poreikiams, tereikia susitarti su kaimynais. Ant stogo įrengta elektrinė tokiu atveju prijungiama į bendrų reikmių įvadą. Tai – visų gyventojų bendra investicija.
Svarbu žinoti ir tai, kad vien gyventojų apsisprendimo bei gautų kaimynų leidimų elektrinei gali neužtekti. Norint ant stogo įrengti saulės elektrinę būtina įvertinti stogo būklę, technines įrenginio galimybes.
Į APVA paramą saulės elektrinei gali pretenduoti tiek naujos statybos, tiek ir senos statybos, modernizuoti arba nemodernizuoti daugiabučiai namai. Vis tik būtina įvertinti tai, kad modernizuotų daugiabučių, kurių stogams rangovai yra suteikę garantiją ir šis terminas nėra pasibaigęs, atstovai privalo įvertinti galimas rizikas ir stogo garantijos sąlygas.
Elektrinę įsirengti įmanoma net balkone
Šiuo metu įsirengti galima net mobilią – daugiabučio namo balkone telpančią saulės elektrinę. Tokia elektrinė yra kompaktiška, lengvai pajungiama ir gana galinga. Mobilios elektrinės galia gali būti iki 800 W.
Norint įsirengti tokią elektrinę nėra reikalingos jokios sutartys. Vis tik svarbu laisva forma apie naują įrenginį informuoti ESO, kurie nuotoliu atliks apskaitos prietaiso pakeitimus bei programavimo darbus. Pačiam gyventojui tereikia elektrinę įjungti į elektros lizdą ir tiek. Specialistai teigia, kad tokia elektrinė – puikus pasirinkimas žmonėms, kurie nesunaudoja daug elektros energijos.
Skaičiuojama, kad tokia mobili elektrinė gyventojams atsiperka per maždaug per 5 metus. Svarbu ir tai, kad galima pretenduoti ir į paramą tokiai elektrinei įsigyti.
Besidomintiems gyventojams
Lietuvos energetikos agentūra šių metų rugsėjo mėnesį paskalbė rekomendacijas dėl saulės šviesos energijos elektrinės įrengimo ant daugiabučio namo stogo. Rekomendacijas galite rasti čia: Rekomendacijos DĖL saulės ŠVIESOS energijos elektrinĖS įrengimo ant daugiabučio namo stogo (ena.lt)
Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.