KBMA_Logo_web_white

Gyventojų santykiai su daugiabučių administratoriais: kokiomis tarpusavio teisėmis ir pareigomis svarbu vadovautis?

Visi nori gyventi gražioje, tvarkingoje bei jaukioje aplinkoje. Tačiau natūralu, kad laikui bėgant nekilnojamasis turtas nusidėvi. Dėl šios priežasties tam, kad būstas kuo ilgiau džiugintų savo estetine išvaizda bei būtų techniškai tvarkingas, juo reikia nuolatos rūpintis.

Daugiabučių namų butų gyventojai yra atsakingi ne tik už savo butą, tačiau ir už bendrąsias namo patalpas. Jie turi jomis rūpintis. O kad visas procesas būtų kuo paprastesnis ir sklandesnis, gyventojų sprendimu jų daugiabutį namą gali administruoti priežiūros paslaugas teikianti įmonė, gyventojai gali įregistruoti jungtinės veiklos sutartį arba sukurti bendriją. Tačiau, kad ir kokį variantą gyventojai pasirinktų, jų ir administratoriaus tarpusavio pareigos ir teisės nesikeičia. Juk svarbiausia – tinkamai pasirūpinti namu.

Namo administratorius: už ką jis atsakingas bei kokios jo pareigos?

Namo administratoriaus svarbiausias tikslas – administruoti namo bendrojo naudojimo objektus. Administratorius turi užtikrinti jų priežiūrą pagal teisės aktų nustatytus privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus.

Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad daugiabučio namo administratorius nėra absoliučių daugiabučio namo gyventojų sprendimų vykdytojas. Jis taip pat atlieka ir viešąją funkciją bei privalo užtikrinti, kad jo administruojamas statinys būtų prižiūrimas. Todėl, jei gyventojai ir nesutinka tvarkyti avarinės būklės namo, jam tam tikrus darbus, kurie privalo būti padaryti, gali tekti organizuoti ir be gyventojų pritarimo. Vis tik administratorius šia savo teise naudotis privalo atsakingai. Juk esminis jo tikslas – rūpintis pavestu turtu.

Taip pat viena iš namo administratoriaus pareigų – rengti ir teikti patalpų savininkams pasiūlymus dėl energiją taupančių priemonių įgyvendinimo. Administratorius turi organizuoti patalpų savininkų susitikimą arba balsavimą raštu dėl namo atnaujinimo (modernizavimo).

Administratoriaus veiklos, susijusios su atliekamomis jo funkcijomis ir pareigomis, priežiūrą atlieka savivaldybė.

Gyventojai atsakingi už savo turtą

Kauno būsto modernizavimo agentūros specialistai įsitikinę – patys gyventojai privalo rūpintis savo turtu. Ir ši pareiga tikrai neapsiriboja vien savo buto puoselėjimu. Nuolatinis bendravimas su administratoriumi bei savo teisių žinojimas užtikrina, kad pastatas bus prižiūrimas ir tinkamas naudojimui.

Vis tik specialistai pastebi, kad gyventojai neretai sako, jog atnaujinti daugiabučių gyvenamųjų namų nereikia, mat jiems yra gerai taip, kaip yra. Tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, kad tinkamas statinio eksploatavimas aktualus ne tik jame gyvenantiems asmenims. Jei statinys nesaugus, jis kelia grėsmę ir kitiems žmonėms.

Svarbu ir tai, kad prastėjanti pastato būklė lemia net tai, kad automatiškai krenta potencialios name parduodamų butų kainos. Specialistai ragina gyventojus, kurie pastebi, jog nusidėvėjo bendro naudojimo objektai, apie tai informuoti namo administratorių. Tokiu būdu kiekvienas gali prisidėti prie savo namo priežiūros.

Natūralu, kad daugiabučiuose namuose gyvena daug žmonių, todėl ir situacijų pasitaiko pačių įvairiausių. Vis tik svarbu suprasti, kad gyventojai ir namo administratorius turi bendradarbiauti. Namas džiugins tiek, kiek patys žmonės įdės pastangų jį prižiūrint bei puoselėjant.

Svarbu žinoti ir tai, kad patalpų savininkai susirinkime arba balsuodami raštu gali išsirinkti atstovą ar atstovus, kurie gali atstovauti visiems patalpų savininkams bendraujant su administratoriumi. Tokiu būdu jie gali stebėtojo teisėmis dalyvauti namo priežiūros paslaugų, bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo darbų, prekių pirkimo, atliktų darbų priėmimo komisijose. Atstovaujama vykdant namo, jo bendrojo naudojimo objektų būklės vertinimo apžiūras, tikrinant šilumos, elektros energijos apskaitos, karšto vandens ir kitų matavimo prietaisų rodmenis.

Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.